• Projekt Education for Tomorrow SK- AT (eTOM SK-AT)

        •  

           Vážení rodičia,

           

          ponúkame Vám možnosť, prihlásiť Vaše dieťa do krúžku nemeckého jazyka, tak podporiť a rozvinúť jeho jazykové zručnosti a nadobudnúť interkulturálne skúsenosti. Výučba bude prebiehať raz do týždňa, formou hodiny bezplatného poobedného krúžku, hravými nedirektívnymi metódami pod vedením kvalifikovaných lektoriek.

          Do realizácie projektu je zapojená aj škola, ktorú bude vaše dieťa navštevovať. Cieľom krúžku je budovať vzťah detí k nemeckému jazyku a viacjazyčnosti. Počúvaním nemecky hovoriaceho lektora sa s jazykom dieťa zoznámiť, osvojí si jeho melódiu a základnú slovnú zásobu. Vzhľadom na prihraničný charakter nášho územia vnímame výučbu nemeckého jazyka v našom regióne ako potrebnú jazykovú kompetenciu.

          Hlavným partnerom a koordinátorom projektu je Úrad dolnorakúskej krajinskej vlády, odd.materské školy. Hlavný slovenský cezhraničný partner projektu je mesto Senica a zastupuje v ňom 9 obcí a miest okresu: Sobotište, Borský Svätý Jur, Moravský Svätý Ján, Sekule, Saštín –Stráže, Dojč, Koválov, Smrdáky, Hlboké spolu 18 materských a 12 základných škôl. Ďalšími partnermi projektu sú, Riaditeľstvo pre vzdelávanie mesta Viedeň – Európska kancelária, Rakúski priatelia detí Krajská organizácia Viedeň, Spolková krajina Burgenland a Mestská časť Bratislava - Nove Mesto. Projekt nadväzuje na predchádzajúce projekty ocenené cezhraničnou cenou za inovácie v oblasti vzdelávania: Interkulturálne vzdelávanie detí a dospelých, Interkulturálne vzdelávanie detí, žiakov a pedagógov, BIG SK – AT a BIG_ling SK-AT realizované v rokoch 2009 – 2022, ktoré boli prioritne zamerané na výučbu nemeckého jazyka na materských a základných školách. Hodiny boli medzi deťmi obľúbené a projekty získali širokú podporu pedagógov, predstaviteľov obcí i rodičov. Rovnaký ohlas mali na rakúskej hranici, kde deti úspešne zvládli základy slovenského jazyka. 

          V tejto aktivite bude nový projekt na úrovni detí a žiakov pokračovať, rozšírený bude o eko-výchovné kompetencie. Otváranie hraníc v rámci Európskej únie alebo celosvetovo má za následok prestupovanie študijných, pracovných a iných príležitostí. Viacjazyčné a interkulturálne vzdelávanie sa javí byť

          najlepším benefitom, ktorý môžeme v našom školskom systéme deťom ponúknuť. Jazyková a kultúrna rozmanitosť v dnešnej dobe ovplyvňuje každodenný život občana Európskej únie a je jej hlavnou devízou. Preto sa v súčasnosti považuje za nesprávne, keby sa spoločenstvo týchto krajín obmedzilo iba na jeden univerzálne platný jazyk. Zdôrazňovaná je predovšetkým požiadavka osvojovania si jazykov susedných štátov a to najmä v prihraničných oblastiach. Projekt nadväzuje na filozofiu Európskej únie podpory viacjazyčnosti.

           

          Na základe počtu prihlásených žiakov Vás bude príslušný lektor/pedagóg informovať o presnom dni a čase krúžku. Získavanie interkultúrnych skúseností žiakov bude realizované formou cezhraničných aktivít. O aktivitách vašich detí budete informovaní na nástenkách, alebo webových stránkach škôl.

          Výhodou poskytovania jazykového vzdelania vo vývinovom období 4 – 10 rokov dieťaťa je preukázateľný fakt, že deti sa cudziu reč učia ľahšie a radostnejšie a nadobudnuté vedomosti sú oveľa trvácnejšie.